نامه امام زمان (عَجَّ اْللهُ تَعْالی فَرَجهُ الْشَریْف)‌ به شیعیان

 

آنچه در پی می‌آید توصیه‌هایی است که امام عصر (عَجَّ اْللهُ تَعْالی فَرَجهُ الْشَریْف)‌ خطاب به شیعیان و پیروان اهل‌بیت (علیه السلام) فرموده‌اند. براستی، چقدر به اینها عمل می‌کنیم؟!

1. از خداوند (جَلَّ جَلالهُ رَبّْی) بترسید و تقوا پیشه کنید.

 2. به ما در بیرون آوردن شما از فتنه و امتحانی که بر شما روی آورده است کمک کنید.

 3. عهد می‌کنم که هر کدام از شیعیان که راه تقوا را در پیش گیرد و هر آنچه که لازم است [و حق خداست] از مال خود خارج کند، از فتنه‌ی گمراه‌کننده و رنج‌های ظلمانی در امان باشد.

 4. هر کدام از شیعیان، در بخشش اموالی که خداوند به او داده به کسانی که خداوند فرمان داده است بخل ورزد، در دنیا و آخرت زیانکار خواهد بود.

 5. اگر شیعیان ما در وفا نمودن به عهد و پیمانی که از ایشان گرفته شد، همسو و یک‌دل شوند، دیدار ما از ایشان به تأخیر نخواهد افتاد.

 6. ظهور ما به تأخیر نیفتاده مگر به سبب اعمال ناپسندی که از ایشان سر می‌زند و خبر آنها به ما می‌رسد.

(توقیع به شیخ مفید)

 7. از خدا بترسید ؛ و از ما اطاعت کنید ؛ و از راه راست منحرف نگردید.

 8. نیت خود را ـ مطابق سنت آشکاری که به شما گفتم ـ با دوستی، به سوی ما برگردانید.

(توقیع به ابن ابی‌غانم قزوینی و جماعتی از شیعیان)

 9. اموال شما (خمس و زکات) را قبول نمی‌کنیم مگر اینکه پاک و طاهر باشد... هر کس می‌خواهد عمل کند و هر که نخواهد نکند؛ چرا که ما به آنچه شما دارید نیازی نداریم.

 10. ظهور و فرج در دست خداست و کسانی که وقت رای آن تعیین می‌کنند "دروغگو" هستند.

 11. در مسایلی که روی می‌دهد به فقهاء مراجعه کنید؛ زیرا که ایشان حجت من بر شمایند و من حجت خدایم بر ایشان...

 12. منتفع شدن از من در ایام غیبتم، مانند استفاده از خورشید است زمانی که ابر روی آن را پوشانده باشد.

 13. درباره چیزهایی که به درد شما نمی‌خورد سؤال نکنید، و در دانستن چیزهایی که از دانستن آنها معاف شده‌اید خود را به سختی نیاندازید.

14. برای تعجیل فرج بسیار دعا کنید ؛ چرا که همین فرج شماست.

(توقیع به اسحاق بن یعقوب)

 15. هر کس بدون اجازه ما در اموال مربوط به ما (خمس، زکات و وقف) تصرف کند، از جمله ظالمین است و ما در روز قیامت شاکی او خواهیم بود.

(توقیع به محمد بن جعفر اسدی)

 16. آیا نمی‌دانید که خداوند از زمان حضرت آدم (علیه و علی نبینا و آله سلام) تا حال، برای مردم ملجأ و پناهی قرار داده که به ایشان پناه برند و راهنمایانی تعیین کرده که به سبب آنها هدایت یابند. هر زمان که نشانه‌ای از آنان پنهان شد نشانه‌ی دیگر آشکار گردید و هر وقت که ستاره‌ای از ایشان غروب کرد ستاره‌ی دیگر طلوع نمود ؛ و وقتی که خدای عزوجل امام حسن عسکری (علیه السلام) را به سوی خود برد گمان ننمایید که واسطه میان خود و مخلوقاتش را قطع نموده است. هرگز چنین چیزی نشده و نخواهد شد تا وقتی که قیامت برپا شود.

(توقیع به محمد بن ابراهیم بن مهزیار)

 17. آیا نمی‌دانید که روی زمین از حجت خدا خالی نمی‌گردد ؛ خواه آن حجت، ظاهر باشد و خواه پنهان.

 18. مردم پیروی از خواهش‌های نفسانی را از خود دور کنند ؛ و همانگونه که ]پیش از غیبت[ رفتار می‌نمودند رفتار کنند ؛ و امری که از آنان پوشیده و پنهان شده است را جستجو ننمایند... و بدانند که حق با ما و در نزد ماست.

(توقیع به عمری و پسرش)

*توضیح:

توقیع ، در لغت به معنای "امضاء، نامه و فرمان" ، و دراصطلاح حدیثی به معنای "بخشی از نوشته‌های ائمه اطهار علیهم السلام " است . بیشتر توقیعات از سوی امام عصر (عج الله تعالی فرجه الشریف) صادر گردیده است. واژه توقیع نخستین بار در روایتی از امام کاظم (علیه السلام) به معنای یادداشتی که امام در زیر یک نامه نوشته دیده شده‌است. امروزه وقتی سخنی از «توقیع» به میان می‌آید، ذهن به توقیعات حضرت مهدی (علیه السلام) منصرف می‌گردد.

ارسال توقیعات برای شیعیان، معمولاً توسط وکلای امام صورت می‌گرفت. نواب اربعه امام عصر وکیلانی در شهرهای مختلف داشتند که توقیعات از طریق آنها انتشار می‌یافت.

در کتاب کمال الدین شیخ صدوق، غیبت شیخ طوسی، احتجاج طبرسی و بحارالانوار مجلسی، حدود هشتاد توقیع از سوی امام زمان (علیه السلام)‌ نقل شده است که محتوای آن‌ها، برخی خطاب به سفرا و نواب خاص است و برخی خطاب به علماء و فقهاست. برخی در پاسخ به سؤالات است و برخی در تکذیب کسانی است که به دروغ ادعای امامت یا نیابت از طرف آن حضرت را داشتند.

 

/ 8 نظر / 14 بازدید
محب

حجت معبود مهدي موعود جان عالم به فدايت

امیر

سلام وممنون که بهم سرزدین راجع به عکسا من تست کرد مشکلی نداشت هر کدوم خرابه بهم بگو تا درستش کنم ممنون در ضمن اگه تو مطالبت راجع به برائت مطلبی داشتی میتونی تو لینک باکس برائت به آدرس زیر بفرستید www.86310.blogfa.com

امیر

بسیار زیبا تلنگر خوبی بود لااقل به خود من

امیر

سلام ممنون بابت ایمیل

حاج علی

عزیز جان برادر هم متن و هم تفسیر و هم صوت این دعا "صنمی قریش " در لینکهای وبلاگ ردیف 8 و 9 و 10 قرار دارد می توانید دانلود کنید

آزاد

سلام دوست گرامی ، با یک مطلب جدید بروز هستم - اگر فرصت داشتید خوشحال می شوم یک سری بزنید - موفق و سربلند باشید

سعید عزتی

همه این مطالب را در وبلاگ ما ببینید http://sehrane.mihanblog.com/ راز روئیدن ریش چیست؟ مردی که بوی گلاب میداد همسر امام زمان کیست؟ بازیگران با ریش و بدون ریش علم رمل و جفر چرا چادر مشکی سر کنم؟ تیغ بر صورت + عکس همسر و فرزند امام زمان حرمت شراب و عرق در اسلام چرا مشروب حرام است؟ ماری از جنس آتش غسّالخانه بهشت زهرا + عکس ریش و سیبیل بازیگران 33 پیامبر در ایران حضرت مهدی همسر دارند؟ ماری در قبر عالم قبر تنهایی قبر و ماری از طرف خدا مشروب ریش و وقار و اُبُهَّت ساحران و دعانویسان در قبر چه میگذرد؟ زنی که در دهنش کرم بود مدفن نبی در ایران امام زمان چند سال دارند؟ دعانویسی و گشایش مشکلات قبر مجلل و سلطنتی یک میّت + عکس ماری به نام شجاع در قبر بخت گشایی دختر جوان عالم مرگ مشکی و تقدّس کمک به مومن و کمک نکردن به مومن vodka and wine چادر مشکی مردان با ریش زیباترند یا بدون ریش؟ محل زندگی امام زمان علوم غریبه و علوم جفر و دعانویسی در قبر چه میگذرد + عکس شراب و عرق